VIDSTE DU AT… 

  • et stigende antal medarbejdere føler sig ensomme og deprimerede, når de arbejder hjemmefra?
  • mange medarbejdere savner den sociale omgang med deres kolleger under Corona?
  • undersøgelser viser, at ca. 35 % af alle danske ansatte føler mangel på ledelse?

UDVIKLING AF GRUPPER
OG TEAMS

I CBPU oplever vi at mange afdelinger eller grupper har et udtalt behov for at få italesat god trivsel, og hvordan man kan tage bedre vare på hinanden og spille hinanden bedre. Ofte mangler man et fælles sprog og praksis for, hvordan man udvikler og fastholder et godt samarbejde.
Vi garanterer effekten af et teamudviklingsforløb og sikrer dokumentationen vha. Teamanalysen.
Se mere om Teamanalyse. 

Vi anvender ofte naturen som “træningsbane”, da det giver et tiltrængt afbræk fra de vante rammer, der kan hjælpe os til at spotte problematikker og potentialer. Vi oplever at den adfærd der afdækkes på vores aktiviteter, oftest afspejler den normale daglig adfærd, og de roller man indtager her. Træningen finder sted i et kontrolleret træningsmiljø, hvor etik og sikkerhed har vores største fokus og bevågenhed.

KONCEPT

Vores virksomhedsfilosofi bygger på det faktum, at de fleste teorier er gode, men desværre værdiløse, hvis de ikke kan omsættes i praksis eller implementeres i dagligdagen.

Vi omsætter teorierne til praksis ved hjælp af handlingsorienterede øvelser, der følges op af proces for at sikre implementering og fastholdelse i dagligdagen. Vi arbejder med teamudvikling ud fra vores udviklingskoncept MRPROF. Dette sikrer et effektfuldt resultat.

M: Måling
R: Research
P: Paratgørelse
R: Realisering
O: Opfølgning
F: Fastholdelse

Konceptet skaber optimal fokus på opfølgning og fastholdelse samt sikrer implementering i dagligdagen.Vi garanterer, som nogle af de få i branchen effekten af vores forløb.

Læs mere om konceptet her

UDDANNELSESNIVEAUER
VI TILBYDER
  • Teambuilding

    ved etablering og opbygning af nye samarbejdskonstellationer i grupper og teams

  • Teamtræning

    af allerede etablerede enheder i at arbejde med fælles mål og fælles ansvar

  • Teamudvikling

    videreudvikling af højtydende teams gennem optimering af best practice og ambitiøse mål 

  • Udvikling og træning af selvstyrende grupper og teams

  • Effektmåling vha. teamanalyse

“I min egenskab af HR Business Partner, har jeg haft stor fornøjelse af at arbejde sammen med Carsten Brandt fra CBPU omkring en opgave vedr. samarbejde og trivsel i en gruppe på ca. 25 personer, bestående af både ledere og medarbejdere. Carsten forstod hurtigt vores udfordring og udfordrede os samtidig på en gangbar og holdbar model til løsning af opgaven. Kombinationen af Carstens store erfaring med emnerne, hans praktiske tilgang til opgaven og hans altid store engagement, gør at jeg ikke vil tøve med at kontakte Carsten igen en anden gang i mit arbejde med ledere og deres teams.”

”Jeg har ad flere omgange haft fornøjelsen af at arbejde med Carsten Brandt PersonaleUdvikling om gruppe- og teamudvikling samt personlig udvikling. Carsten formår at bringe en lethed ind i øvelser og undervisning, så alle kan følge med og ingen bliver efterladt.
Vores team har haft brug for Carstens ekspertise udi håndtering af stressede opgaver og situationer, og alle er kommet styrket igennem både personligt og som medlem af et endnu stærkere team. Jeg kan på det varmeste anbefale CBPU, bl.a. når det kommer til udvikling af mennesker og teams.”

VI HAR MERE END 30 ÅRS ERFARING MED UDVIKLING AF MENNESKER

– og vi kan dokumentere effekten!

Medlem af BFTL

CBPU er medlem af Brancheforeningen for Teambuilding og Lederudvikling.
Klik her og besøg BFTLs hjemmeside.

Medlem af Dansk Erhverv

CBPU er medlem af Dansk Erhverv.
Klik her og besøg
Dansk Erhvervs hjemmeside.

Medlem af BDMT

CBPU er medlem af Brancheforeningen af Danske Mentaltrænere. Klik her og besøg BDMT’s hjemmeside.

Bestyrelsesposter

Carsten Brandt bestrider flere poster indenfor bestyrelsesarbejde. Klik her for at læse mere om Carsten Brandt.

Medlem af VPP

CBPU er medlem af Videnscenter for Professionel Personvurdering. Klik her og besøg VPP’s hjemmeside.

Samarbejdspartnere

CBPU har en lang række professionelle samarbejdspartnere. Klik her for at læse mere om de enkelte partnere.

KONTAKT VIA FORMULAR ELLER 86 13 27 70 / CBPU@CBPU.DK

SE ET UDVALG AF FOTOS FRA CBPU’S PROJEKTER

De udvalgte fotos viser bl.a. outdoor teambuilding og ledertræning, racing events, riffelskydning, kurser i udlandet, Company Days, mentaltræning mv.